X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Twojego
samochodu najtańsze OC?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 16 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 348 zł rocznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Pułapka podwójnego OC po kupnie samochodu

2010-08-31 09:32 wtorek
Pułapka podwójnego OC po kupnie samochodu
Przypadek:

Pani Anna kupiła używany samochód. Ponieważ nie odpowiadała jej oferta firmy X, w której poprzedni właściciel ubezpieczył samochód, pani Anna postanowiła od razu po zakupie samochodu zrezygnować z tamtej polisy i wykupić nową u ubezpieczyciela Y. Złożyła więc pisemne wypowiedzenie do firmy X.

„Pismo dostarczyłam w terminie. Powołałam się nawet na artykuł ustawy. Sądziłam więc, że nie będzie problemu…” Jakież było zdziwienie pani Anny, gdy okazało się, że umowa nie została rozwiązana…

Problem z artykułem ustawy

Jeśli kupimy używany samochód, wraz z autem przechodzi na nas polisa OC, przypisana do tego pojazdu. Nowy właściciel ma prawo w ciągu 30 dni zmienić ubezpieczyciela. Aby to zrobić, należy oczywiście złożyć do właściwego towarzystwa ubezpieczeniowego wypowiedzenie umowy.

Ważne jest jednak nie tylko przesłanie jej w nieprzekraczalnym terminie 30 dni, ale także powołanie się na odpowiedni paragraf ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.

Większość osób, składając wypowiedzenie, powołuje się w nim na art. 28 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Tymczasem artykuł ten mówi o zakończeniu polisy po okresie 12 miesięcy, na który była zawierana – nie o natychmiastowej rezygnacji w przypadku zmiany właściciela pojazdu.

Zgodnie z oświadczeniem klienta przyjmujemy, że wypowiada umowę w trybie art. 28. Zakład ubezpieczeń nie może „domyślać się” jakie są intencje klienta, tylko musi wykonywać jego dyspozycje – podaje AXA.

A dyspozycja klienta, który powołuje się na art. 28 ustawy, to utrzymanie ważności polisy u danego ubezpieczyciela aż do terminu końca dwunastomiesięcznej umowy. W taki sam sposób, jak AXA, interpretują sytuację także inni ubezpieczyciele: Generali, Allianz, Warta, Aviva...
Zobacz także
« powrót do działu: Poradniki
« zapisz się na Newsletter
Najczęściej kradzione
  • VOLKSWAGEN PASSAT
  • VOLKSWAGEN GOLF
  • AUDI A4
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Wartość wykupu - część wpłaconych w formie składek ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.