X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Twojego
samochodu najtańsze OC?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 19 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 348 zł rocznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Odszkodowanie od zarządcy drogi

2013-01-22 09:59 wtorek
Odszkodowanie za dziurę w drodze
Takie sytuacje powszechnie traktowane są jako siła wyższa, ponieważ teoretyczny sprawca nie ma wpływu i możliwości usunięcia przyczyny szkody. Ponadto powinniśmy w takich warunkach zachować należytą ostrożność.

Odpowiedzialność nie zajdzie również w momencie, gdy odpowiedzialny za drogę zlecił wykonanie jej remontu podwykonawcy, który tego nie uczynił. Wtedy należy zwracać się z roszczeniami do firmy wykonującej naprawę o zwrot kosztów, jednak jeżeli taka sytuacja będzie miała miejsce zostaniemy o tym wcześniej poinformowani przez zarządcę drogi. O takich zdarzeniach mówi art. 417 § 2. k.c.

Zdaniem Rzecznika Ubezpieczonych

Również Rzecznik Ubezpieczonych zabrał głos w tej sprawie informując, że aby zaszła odpowiedzialność konieczne jest łączne wystąpienie następujących przesłanek:
  • zaistnienie, powstanie szkody (np. uszkodzenia felgi w pojeździe na skutek wjechania w „dziurę” w drodze, złamanie ręki na skutek upadku na śliskim chodniku),
  • szkoda taka musi być spowodowana działaniem lub zaniechaniem, z którym ustawa wiąże obowiązek odszkodowawczy (np. na skutek zaniedbań, niedociągnięć ze strony zarządu dróg na jezdni występuje nienaprawiony ubytek czy też chodnik, na którym doszło do upadku nie został odpowiednio i na czas uprzątnięty, odlodzony),
  • musi istnieć związek przyczynowy pomiędzy szkodą a działaniem lub zaniechaniem, z którym ustawa wiąże obowiązek odszkodowawczy (pomiędzy uszkodzeniem pojazdu a ubytkiem w jezdni musi istnieć związek przyczynowy tzn. do uszkodzenia pojazdu doszło wskutek wjechania w ubytek, lub taki związek istnieje pomiędzy złamaniem ręki spowodowanym śliskością a zaniechaniem odlodzenia, odśnieżenia chodnika).
Zatem zarządca drogi jest odpowiedzialny za utrzymanie dobrego stanu technicznego dróg, chodników, ale również za urządzenia związane z drogą np.: latarnie. Ponadto powinien w należyty sposób oznaczać trasy i interweniować w razie niszczenia dróg przez inne osoby.

Reasumując, każdy kto uszkodzi mienie lub dozna uszczerbku zdrowiu w związku z nienależytym konserwowaniem drogi, chodnika itd. ma prawo dochodzić roszczeń od zarządcy. Należy jednak wziąć pod uwagę i pamiętać o tym, że są także pewne sytuacje, na które podmiot nie ma wpływu i które nie są od niego zależne.

Co nie zmienia faktu, że w przypadku znaczących zaniechań częste zgłoszenia nieprawidłowości mogą przyczynić się do poprawienia stanu dróg i chodników w kraju.

Przemysław Lamparski

Autor prowadzi blog Szkody.info
Zobacz także
« powrót do działu: Poradniki
« zapisz się na Newsletter
Najczęściej kradzione
  • VOLKSWAGEN PASSAT
  • VOLKSWAGEN GOLF
  • AUDI A4
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Stałe elementy mieszkania - W ubezpieczeniach mieszkaniowych elementy zamontowane ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.